fbpx

E-sport är en populär utbildning hos oss som vi bedriver tillsammans med Lilmix. och vi ser att behovet bara blir större, detta gör att vi nu växer. Därför startar vi nu en ny gren inom E-sport, Lilmix E-sport PRO. Kursen är på eftergymnasial nivå för dig som vill satsa på CS:GO eller streaming som ett yrkesval. Precis som i tidigare utbildning ligger fokuset på att skapa balans mellan ditt valda spel, näringslära och fysisk träning för att du ska bli hållbar i branschen.

Lärare på kursen är bland annat Max Lindqvist och Abbas Memedov från Lilmix E-sports. Lilmix E-sports bildades 2018 när de deltog i svenska Elitserien, den högsta CS:GO ligan i Sverige. Lilmix Esports växte snabbt och supportrarna ökade i snabb takt. Vilket hjälpte dem att få sponsorer och partners. Lilmix vann Svenska Elitserien höstsäsongen 2020 och är ett av Sveriges bästa lag i CS:GO och varit rankade 39 i HELA VÄRLDEN.

Söker till utbildningen gör du senast den 15 april på vår hemsida!

 

NyheterE-sportNYHET! Till hösten startar LILMIX E-SPORT PRO – YRKESUTBILDNING