Personal

Caroline Brun

Caroline Brun

Rektor

caroline@sommenbygden.se
073-330 11 61

Kerstin Nilsson

Kerstin Nilsson

Kanslist

kerstinN@sommenbygden.se
072-589 85 11

Inger Storm

Inger Storm

Skoladministratör

inger@sommenbygden.se
0140-659 60

Tomas Svensson

Tomas Svensson

Kurator, Kursansvarig Personlig Utveckling

tomas@sommenbygden.se

Johan Magnusson

Johan Magnusson

Ekonomi

johan@sommenbygden.se
072-589 85 11

Ottilia Säll

Ottilia Säll

Vaktmästare & Caféansvarig, Lärare Personlig Utveckling

ottilia@sommenbygden.se
0725 898 516

Lärare

Mikael Carlefyr

Mikael Carlefyr

Lärare Allmän Kurs

mikael@sommenbygden.se

Emma Moberg

Emma Moberg

Lärare Socialpedagog och Personlig utveckling

emma@sommenbygden.se
072-589 85 18

Karin Holmbom

Karin Holmbom

Lärare och kursansvarig för Förberedande polis- och kriminalvårdsutbildning, lärare Allmän kurs

karinh@sommenbygden.se
070-872 39 06

Magnus Ericsson

Magnus Ericsson

Kursansvarig för Musiklinjen, lärare i fysisk träning

magnus@sommenbygden.se
072-589 85 20

Therese Arvestrand

Therese Arvestrand

Kursansvarig Hundtränare, Hundskötare

therese@sommenbygden.se

Helen Johansson

Helen Johansson

Lärare Personlig utveckling

helenjsonlind@hotmail.com

Karin Larsson

Karin Larsson

Lärare och kursansvarig för Allmän kurs

karinl@sommenbygden.se
072-589 85 17

Jeanette Perchun

Jeanette Perchun

Lärare och kursansvarig för Socialpedagog, lärare polis- och kriminalvårdsutbildning

jeanette@sommenbygden.se

Kenneth Eklund

Kenneth Eklund

Lärare och kursansvarig Förberedande polis- och kriminalvårdsutbildning

kenneth@sommenbygden.se

Joakim Sandén

Joakim Sandén

Musiklärare, Trummor

joakim@sommenbygden.se
072-589 85 20

Matilda Forsärla

Matilda Forsärla

Kursansvarig Hållbar livsstil, Hantverk återbruk & odling

m.forsarla@gmail.com

Pepa Sarafova

Pepa Sarafova

Lärare Allmän kurs, matematik naturkunskap

pepa@sommenbygden.se

Marie Davidsson

Marie Davidsson

Lärare Socialpedagog

marie@sommenbygden.se
072-589 85 21

Chris Hellstrand

Chris Hellstrand

Lärare Förberedande polis- och kriminalvårdsutbildning

chris@sommenbygden.se

Matilda Senewiratne

Matilda Senewiratne

Musiklärare, Piano

matilda@sommenbygden.se

Kerstin Lundbom

Kerstin Lundbom

Lärare och Kursansvarig för Etableringskurs och Lärare Personlig utveckling

kerstinl@sommenbygden.se
072-589 85 22

Christina Bryntesson

Christina Bryntesson

Lärare Allmän kurs och Etableringskurs

christina@sommenbygden.se

Susanne Skårstedt

Susanne Skårstedt

Lärare Socialpedagog

susanne@sommenbygden.se

Jenny Axell

Jenny Axell

Lärare i kurserna E-sport och Polis- och kriminalvårdsutbildning

jenny@sommenbygden.se
072-589 85 21

Jesper Eriksson

Jesper Eriksson

Lärare E-sport, IT-ansvarig

jesper@sommenbygden.se

Dima Abdul Hamid

Dima Abdul Hamid

Lärarassistent Etableringskursen

dima@sommenbygden.se

SFH-logga-02
Ydrevägen 13
573 35 Tranås
info@sommenbygdensfolkhogskola.se
Tel. 0140 – 659 60